Finansowanie firm

Jak firmy mogą finansować swoją działalność?

Prowadzenie dużej firmy to często problem nie tylko na poziomie jej organizacji i metod pozyskiwania klientów, lecz również finansowania bieżącej działalności oraz inwestycji. Nie zawsze jest możliwość korzystania ze wcześniej uzbieranych rezerw. Co wtedy można zrobić? Poniżej opisujemy kilka możliwych narzędzi, z których mogą korzystać firmy.

Kredyt bankowy – tradycyjna forma finansowania

To bardzo często stosowana metoda finansowania bieżącej działalności, z jej pomocą można na bieżąco pozyskiwać środki na zakup produktów, czy maszyn oraz surowców niezbędnych do bieżącej działalności przedsiębiorstwa.

Zaletą tej formy finansowania jest względna łatwość w pozyskaniu pieniędzy – wystarczy po prostu spełnić wymagania banku. Z drugiej strony warunki spłaty są ustalane właśnie przez bank – i nie zawsze będzie to dla firm wygodne.

Kapitał własny – wkład właścicieli i zyski reinwestowane

Taka metoda finansowania jest oczywiście najwygodniejsza, choć trzeba mieć na względzie, że nie zawsze pozostanie ona w zasięgu. Warto jednak brać pod uwagę i taką możliwość, że w przypadku wyjątkowo dużej inwestycji można pomyśleć po prostu o pozyskaniu odpowiednio zasobnego inwestora, który w zamian za udziały w zyskach dostarczy odpowiednią kwotę.

Dotacje i granty – pomoc publiczna dla przedsiębiorstw

Dotacje i dotacje są często postrzegane jako koło ratunkowe dla borykających się z trudnościami przedsiębiorstw. Te formy pomocy publicznej mogą zapewnić bardzo potrzebne wsparcie finansowe przedsiębiorstwom, które tego potrzebują. W praktyce jednak można znaleźć również dotacje związane z rozwijaniem innowacyjnych technologii.

Ogólnie rzecz biorąc, dotacje i granty mogą odgrywać zasadniczą rolę we wzmacnianiu wzrostu gospodarczego poprzez wspieranie przedsiębiorstw, które w przeciwnym razie mogłyby borykać się z problemami bez dodatkowej pomocy finansowej.

Emisja obligacji firmowych

Emisja obligacji korporacyjnych to jeden ze sposobów pozyskiwania kapitału przez firmy. Zasadniczo obligacja to pożyczka, którą inwestorzy udzielają firmie w zamian za spłatę odsetek w czasie. Emitent obiecuje spłacić kapitał w późniejszym terminie, zwanym terminem zapadalności. Same obligacje korporacyjne emitowane są przez wiele różnych marek.

Jedną z głównych zalet emisji obligacji jest to, że mogą one zapewnić dostęp do dużych kwot finansowania szybko i bez rozmycia własności lub kontroli nad przedsiębiorstwem. Dodatkowo, odsetki od obligacji zazwyczaj można odliczyć od podatku, co może przynieść firmom dalsze korzyści finansowe.

Należy jednak pamiętać, że firmy, którym zależy na reputacji, powinny bardzo dbać o spłatę obligacji w zadeklarowanych terminach.

Crowdfunding – społecznościowe finansowanie firm

Crowdfunding to stosunkowo nowy sposób pozyskiwania pieniędzy przez firmy. Jest to forma finansowania społecznego, która pozwala ludziom inwestować w start-upy lub firmy o ugruntowanej pozycji. Można to zrobić za pośrednictwem platform internetowych, na których inwestorzy mogą przeglądać różne projekty i decydować, które z nich chcą wesprzeć.

Koncepcja finansowania społecznościowego z biegiem lat staje się coraz bardziej popularna, zwłaszcza dlatego, że umożliwia przedsiębiorcom dostęp do finansowania, którego tradycyjne banki mogą nie zapewnić. Daje również jednostkom możliwość inwestowania w projekty, w które wierzą, i wspierania innowacyjnych pomysłów, na które inaczej by nie wpadli. Ponadto osoby, które przekazują darowizny, często otrzymują nagrody, takie jak wczesny dostęp do produktów lub ekskluzywne rabaty.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *